Ogólnie, pacjenci leczeni zarówno chemioterapią, jak i radioterapią otrzymywali mniej chemioterapii niż ci, których jedynym leczeniem była chemioterapia (wyniki nie zostały pokazane). Spośród 101 pacjentów z rozpoznaniem, 39 uzyskało rozpoznanie raka jajnika w III lub IV stadium, w porównaniu z tylko 38 z 304 kontroli. Jednak po uwzględnieniu wielokrotnej regresji logistycznej dla efektu leukoemogennego kategorii chemioterapii wymienionych w tabeli 5, szacunkowe ryzyko względne wynosiło odpowiednio 0,80, 4,9 i 1,5 dla etapów II, III i IV w porównaniu do etapu I. Ryzyko względne dla etapu III różniło się znacznie od 1,0 (P = 0,004), ale ryzyko dla pozostałych dwóch etapów nie było znaczące na poziomie 0,05. Nie podjęto próby oceny ryzyka podtypu raka jajnika.
Tabela 6. Tabela 6. Względne ryzyko chemioterapii u pacjentów i pacjentów z ostrą lub nielimfocytową białaczką, według czasu od pierwszego i ostatniego leczenia. Tabela 6 pokazuje względne ryzyko chemioterapii w podziale według czasu od pierwszego i ostatniego epizodu leczenia. Po początkowej chemioterapii względne ryzyko w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymali chemioterapii, stale rosło przez około sześć lat i chociaż zmniejszyło się, gdy chemioterapia ustała, pozostawało podwyższone przez co najmniej osiem lat.
Ostatecznie, wpływ wieku w momencie rozpoznania raka jajnika na ryzyko związane z chemioterapią został rozważony poprzez oszacowanie względnego ryzyka osobno dla pacjentów powyżej i poniżej mediany wieku przy diagnozie (57 lat). W przypadku pacjentów przyjmujących cyklofosfamid różnica w ryzyku względnym była niewielka, ale u pacjentów w starszej grupie przyjmującej melfalan lub chlorambucyk ryzyko względne było prawie 10 razy większe niż w młodszej grupie.
Wyniki w Tabelach 3, 5 i 6 pozostały zasadniczo niezmienione, gdy wykluczono pacjentów z zespołem mielodysplastycznym i dopasowanymi kontrolami. Na przykład względne ryzyko w tabeli 3 wynosi odpowiednio 1,0, 1,7, 11 i 8,8 dla kategorii chirurgii, tylko radioterapii, tylko chemioterapii oraz połączonych radioterapii i chemioterapii.
Dyskusja
Projekt kontroli antydopingowej zastosowany w niniejszym badaniu został dopiero niedawno zastosowany do badania drugiego rodzaju nowotworów. 6, 15, 16 Chociaż metoda nie dostarcza łatwo oszacowań bezwzględnego ryzyka, przybliżone dane szacunkowe można uzyskać stosując szacunkowe względne ryzyko. do wskaźników białaczki w populacji ogólnej, biorąc pod uwagę krzywą przeżywalności u pacjentów z rakiem jajnika.
To badanie zostało przeprowadzone po poprzednim badaniu kohortowym17, w którym oszacowano ryzyko wystąpienia drugiego raka po raku jajnika z zapisów 11 populacji rejestrów nowotworów opartych na populacji wymieniających ponad 87 000 osób, które przeżyły raka jajnika. W tym badaniu było około cztery razy więcej przypadków ostrej lub nielimfocytarnej białaczki po raku jajnika, jak można było oczekiwać w populacji zdrowych kobiet w tym samym czasie w tym samym czasie.
Na podstawie procentów wykazanych dla kontroli w Tabeli 3, około 26 procent osób, które przeżyły raka jajnika, leczono samą operacją; 36 procent otrzymywało tylko radioterapię, przy względnym ryzyku białaczki wynoszącym 1,6, w porównaniu z osobami otrzymującymi samą operację; 17 procent otrzymywało tylko chemioterapię, a ryzyko względne wynosi 12; a 21 procent otrzymywało zarówno chemioterapię, jak i radioterapię, przy względnym ryzyku 9,8
[podobne: oseltamiwir, choroba bostońska, końcowy odcinek okrężnicy ]
Comments are closed.
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: wypadek[…]
Polecam te kapsułki wszystkim osobom mającym problemy ze stawami
[..] Cytowany fragment: zdrowie choroba trzewna[…]
W owocach kolcowoju też występują konkretne związki
[..] Odniesienie w tekscie do aparat ortodontyczny Kraków[…]
Byłam już u dwóch dermatologów